Drevo je východiskovou surovinou pre výrobu drevených brikiet. Lisujú za veľkého tlaku bez použitia spojív do rôznych tvarov. Kvôli povrchu a vysokej hustote pri skladovaní v suchu takmer nenasávajú vlhkosť. Sú teda ihneď pripravené na použitie. Existujú tehlovité, okrúhle či blokové tvary. Brikety v tvare kvádra sú výborne stohovateľné. Sú preto pomerne priestorovo úsporné.

Drevené brikety sa vyrábajú z drvenej drevnej hmoty, ktorá následne prejde sušením a lisovaním do požadovaného tvaru. Pri ich výrobe sa už nepoužívajú žiadne ďalšie pomocné látky, takže sú preukázateľne ekologickým zdrojom energie. Aby mali brikety požadované vlastnosti, musí sa drevná hmota dostatočne vysušiť a lisovať pod vysokým tlakom. Brikety majú dlhú dobu horenia a sú minimálne citlivé na vzdušnú vlhkosť. Práve vďaka technológii výroby majú brikety len 10 % vlhkosti, čo zaisťuje vysokú výhrevnosť. Samy o sebe sú vhodné aj na podpaľovanie, nutnosť kupovať si drevo na podpaľovanie teda odpadá.

Kvalitné brikety by mali obsahovať len čisté a kvalitne zlisované piliny a mali by byť po dreve aj cítiť. Rozhodne by sa nemali samovoľne rozpadať a dobrý je len úplne suchý výrobok. Príjemná je aj ich relatívne nízka cena, takže sa brikety dajú využívať aj na štandardné vykurovanie obydlia, nielen pre efekt produkovaný krbom.

V porovnaní s drevom odpadá nutnosť ďalšieho spracovania, brikety sú hotový produkt vhodný na použitie ihneď. Jednou z hlavných predností brikiet je výhrevnosť a dlhá doba horenia, kedy zodpovedajúce typy dokážu oheň udržať aj cez noc.

Viete briketami kúriť?

Horia ako drevo, žhavia ako uhlie, ale bez množstva popola a prachu!

Tak ako ste sa kedysi učili kúriť drevom, tak je treba sa naučiť kúriť aj briketami.

POSTUPUJTE NASLEDOVNE...

1. Ak je to potrebné (podľa veľkosti ohniska) zlomte briketu na dve až tri časti a zapáľte. Výborne Vám poslúžia triesky alebo podpaľač.  

2.  Nechajte kúsky drevených brikiet rovnomerne rozhorieť pri plnom prívode vzduchu tak dlho, až dosiahnete požadovanú teplotu a pahreba sa postupne rozžeraví.
 
3.  Zostanú krásne žeravé kúsky drevených brikiet a vykurovacie zariadenie je správne rozohriate.  Vtedy ešte rozhrňte rozžeravené kúsky drevených brikiet rovnomerne po celej ploche ohniska a privrite prívod vzduchu.
 
4.  Podľa veľkosti ohniska naukladajte do žeravého základu 2 - 5 drevených brikiet nalámaných na polovice, ale nie doplna, lebo pri horení 1,5-násobne zväčšujú svoj objem..
 
5.  Drevené brikety začnú horieť plameňom po 5 - 20 minútach a ďalej horia (podľa druhu) aj niekoľko hodín a vydávajú potrebné teplo.
 
6.  Po dohorení plameňom začnú drevené brikety žeraviť podobne ako uhlie. Tento proces trvá opäť niekoľko hodín.
 
Ak proces 4. - 6.  prebieha pri plne uzavretom prívode vzduchu, zostanú drevené brikety počas horenia a žeravenia kompaktné, čím sa dosiahne požadovaný dlhodobý efekt výhrevnosti. Toto je správny spôsob, ako dosiahneme najefektívnejšie a najekonomickejšie využitie drevených brikiet.
 
Celý efekt je tiež závislý na veľkosti vykurovacieho média, ťahu komína a tlaku atmosférického vzduchu a predovšetkým na kvalite drevených brikiet. Len vysoko kvalitné drevené brikety vám zabezpečia očakávaný komfort a teplo vášho domova.
 
Venujte prosím tomuto procesu potrebnú pozornosť a sami objavíte optimálny variant kúrenia briketami pre vaše kachle, kotol či krb.

Nezabudnite!
Je veľmi dôležité dosiahnuť žeravenie drevených brikiet bez prívodu vzduchu!